De­mo­kraa­tit ha­lua­vat tutkia Irakin jäl­leen­ra­ken­nus­so­pi­muk­set

Viime viikolla kongressin enemmistön voittaneet demokraatit vaativat perinpohjaista selvitystä siitä, miten amerikkalaisten veronmaksajien rahoja on käytetty Irakin jälleenrakennusprojekteissa.

Viime viikolla kongressin enemmistön voittaneet demokraatit vaativat perinpohjaista selvitystä siitä, miten amerikkalaisten veronmaksajien rahoja on käytetty Irakin jälleenrakennusprojekteissa.

Vaatimuksen taustalla on George W. Bushin hallituksen päätös sulkea juuri ennen vaaleja pari vuotta toiminut Irakin jälleenrakennuksen tarkastustoimisto, jonka tehtävä oli nimenomaan valvoa Irakin jälleenrakennusprojektien onnistumista.

Tammikuussa 2004 avattu toimisto ehti olemassaolonsa aikana tuottaa Valkoiselle talolle lähinnä huonoja uutisia raportoimalla muun muassa Yhdysvaltain hallituksen hovihankkijoiden, Halliburton- ja Parsons- jättiyritysten toistuvista laiminlyönneistä, huonosta työstä ja ylilaskutuksesta. Kuin pisteenä i:n päälle toimiston vetäjä, republikaanien oma juristi Stuart Bowen raportoi muutama kuukausi sitten satojen tuhansien Irakin turvallisuusjoukoille tarkoitettujen aseiden hävinneen teille tietymättömille.

Vastauksena huonoihin uutisiin Valkoinen talo päätti demokraattien äänekkäistä vastalauseista huolimatta sulkea Bowenin toimiston lokakuun alussa. Hallituksen selitysten mukaan toimisto oli alun perinkin tarkoitettu vain väliaikaiseksi.

Kongressivaalit voittaneet demokraatit ilmoittivat vaativansa tarkastustoimiston avaamista uudelleen. Lisäksi puolue vaatii toimistolle aikaisempaa laajempia valtuuksia kerätä tietoja eri ministeriöiltä ja hallituksen virkamiehiltä, tarpeen vaatiessa todistajavalan velvoituksin.

Edustajainhuoneen uudeksi enemmistöjohtajaksi todennäköisesti nimitettävän nevadalaisdemokraatin Harry Reedin mukaan republikaanien tulisi isompien vahinkojen välttämiseksi itse peruuttaa toimiston lakkauttaminen välittömästi, koska demokraatit muussa tapauksessa avaavat sen joka tapauksessa yhtenä uuden kongressin ensimmäisten päätösten joukossa vuodenvaihteen jälkeen.

Demokraatit ovat toistuvasti syyttäneet republikaaneja siitä, että nämä ovat syytäneet hankinta- ja jälleenrakennussopimuksia itseään lähellä oleville suuyrityksille ilman laimukaista kilpailutusta. Yksi suurimmista Irakissa Yhdysvaltain alihankkijana toimivista yrityksistä on Halliburton-konserni, jonka pääjohtajana toimi Dick Cheney ennen kuin tuli valituksi Bushin varapresidentiksi.

Valkoisen talon tähänastisen kannan mukaan julkisten hankintojen kilpailutuslait eivät päde sotatilanteessa.

Monien pörssianalyytikoiden mukaan niiden kulta-ajat ja hallituksen avoimet shekit ovat kohta historiaa. Viime viikon vaalitulos ehti jo notkauttaa niin Halliburtonin kuin muidenkin Bushin hallitusta lähellä olevien sotateollisuusyritysten pörssikursseja.

"Näiden suuryritysten rooli sekä Yhdysvaltain armeijan varustajana että Irakin jälleenrakennusurakoitsijana otetaan kokonaan uuteen tarkasteluun", kertoi senaatin asevoimakomitean seuraavaksi puheenjohtajaksi veikattu michiganilainen demokraattisenaattori Carl Levin.

"Meille on tullut paljon tietoja epäilyksistä, joiden mukaan Bushin on yhtäältä sivuuttanut kaikki reiluun kilpailuun liittyvät pelisäännöt viime vuosina minkä lisäksi näiden valittujen yritysten toimintaa ei ole valvottu lähimainkaan riittävästi", Levin sivalteli.

Ilmoita asiavirheestä