Danisco avaa uuden aromitehtaan Kunshanissa vuoden 2002 alkupuolella. Uusi tehdas on jatkoa aromilaboratoriolle, joka perustettiin viime vuonna yrityksen Kiinan sovellus-, kehitys- ja tuotantolaitoksen yhteyteen.
Aromitehtaan perustamisen myötä Daniscon tuote- ja palveluvalikoima Kiinassa ja sen lähialueilla laajenee.
Danisco Cultor Chinan toimitusjohtaja Brian Jonesin mukaan uusi tehdas tekee mahdolliseksi entistä nopeammat ja varmemmat toimitukset paikallisille asiakkaille. "Meillä on jo vankka asema erinomaisten aromien toimittajana. Uusi tehdas antaa meille mahdollisuuden toimittaa tuotteet nopeammin asiakkaalle ja vastata markkinoiden tarpeisiin Kiinassa", hän kertoo.
Danisco on yksi maailman johtavista aromien valmistajista, ja sen tavoitteena on nousta alan viiden suurimman yhtiön joukkoon. Yhtiöllä on tällä hetkellä aromien tuotantolaitoksia Brasiliassa, Englannissa, Intiassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa, Tanskassa ja USA:ssa.
Daniscon aromiliiketoiminta kasvaa yli 10 prosenttia vuodessa, mikä ylittää selvästi alan maailmanmarkkinoiden nykyisen 4 prosentin kasvuvauhdin. Aasiassa Daniscon vuotuinen kasvu on yli 30 prosenttia.
Danisco kehittää ja tuottaa ruokaparanteita, makeuttajia ja sokeria. Konsernin palveluksessa on 15 000 henkeä 40 maassa. Daniscon viime tilikauden liikevaihto oli 23,5 miljardia Tanskan kruunua.