Club Teatria keksi klu­bi-il­lat

Vastaavaa ei ole koko Suomessa, Marco Järvenpää sanoo

Oulu
-
Kuva: Mikko Törmänen

Club Teatria lanseeraa uudenlaisen jäsenklubin.

Promoottori Marco Järvenpään mukaan koko Suomessa ei ole vastaavaa.

– Olemme etsineet itse ja kyselleet muilta, mutta samanlaista ei ole löytynyt tässä mittakaavassa, Järvenpää sanoo.

Jäsenklubeja tulee oikeastaan kaksi: toinen pop/poprockille ja toinen metalli/rockille.

Klubin jäseneksi pääsee ostamalla parinsadan euron hintaisen jäsenyyden jompaan kumpaan.

– Tai saahan sen jäsenyyden ostaa kumpaankin, Järvenpää naurahtaa.

Yksittäisiä lippuja klubi-iltoihin ei myydä.

Syksyllä vauhtiin

Klubin jäsenyys antaa vapaan pääsyoikeuden klubikeikoille, joista ei anneta mitään muuta tietoa kuin alkamisaika (kello 18) ja paikka (Club Teatria Krouvintiellä).

Pop/Poprockin jäsenklubikeikat ovat keskiviikkoisin 30. syyskuuta alkaen kerran kuussa huhtikuulle 2021 saakka.

Metall/rock jyrää torstaisin 24. syyskuuta alkaen ja huhtikuulle 2021 jatkuen.

Kummassakin genressä on tarjolla kahdeksan eli yhteensä 16 klubi-iltaa.

– Kymmenen artistia on jo kiinnitetty. Vastaanotto on ollut tosi innostunut, heillekin tämä on sopivan erilaista, Järvenpää sanoo.

Toimitusjohtaja Mika Määttä lyö lisää löylyä kiukaalle:

– Artikattaus vaikuttaa hyvältä. Lavan valtaavat kotimaiset ykkösnimet, Määttä lupaa.

Korona vauhditti

Klubi-illat sijoittuvat arkipäiville. Arjen luksusta, Marco Järvenpää luonnehtii.

– Keikat loppuvat kello 21.30 ja ovet suljetaan kello 22. Kotiin ehti kymppiuutisille ja töihin jaksaa lähtea aamulla. Eihän näitä iltoja pidä ajatella törpöttelynä, vaan huippumusiiki kautta.

Jäsenklubi on ollut suunnitelmissa reilun vuoden ajan.

Koronaepidemia ja sitä seuranneet keikkaperuutukset pistivät vauhtia Club Teatrian vetäjiin: tyhjentynyt keikkakalenteri vapautti tilaa uusien palvelumuotojen suunnitteluun.

Jos korona estää yleisötapahtumat vielä syyskuussa, klubi-iltojen aloitusta siirretään kuukausi kerrallaan.

Järvenpää ei tosin "jaksa uskoa", ettei tapahtumia voisi jo syksyllä järjestää.

Kysyntä rohkaisee

Jäsenklubista on vuotanut etukäteen tietoa Club Teatrian yhteistyökumppaneille. Hiljaisen ennakkomyynnin tulokset rohkaisevat.

– Lippuja on myyty enemmän kuin uskallettiin toivoa. Myös kysymyksiä on tullut päivittäin, asiakaskontakteista vastaava Rami Ranta kertoo.

Tavoitteena on myydä kumpaankin genreen useampia satoja jäsenyyksia "ja tuhat olisi tosi hieno määrä”. Onhan Marco Järvenpään mukaan "yhden keikan hinta on aika edullinen".

FAKTA

Pop/poprock-illat:

30. syyskuuta, 28. lokakuuta, 25. marraskuuta, 16. joulukuuta, 27. tammikuuta, 24. helmikuuta, 24. maaliskuuta ja 28. huhtikuuta.

Metalli/rock-illat:

24. syyskuuta, 29. lokakuuta, 26. marraskuuta, 17. joulukuuta, 28. tammikuuta, 25. helmikuuta, 25. maaliskuuta, 29. huhtikuuta.

Pop/poprock-illat

30. syyskuuta, 28. lokakuuta, 25. marraskuuta, 16. joulukuuta, 27. tammikuuta, 24. helmikuuta, 24. maaliskuuta ja 28. huhtikuuta.

Metalli/rock-illat

24. syyskuuta, 29. lokakuuta, 26. marraskuuta, 17. joulukuuta, 28. tammikuuta, 25. helmikuuta, 25. maaliskuuta, 29. huhtikuuta.

Ilmoita asiavirheestä