Pikajuoksija Marion Jonesin entinen aviomies C.J. Hunter vakuuttaa, että olympiavoittaja Jones käytti urheilussa kiellettyjä aineita Sydneyn olympialaisissa. San Francisco Chronicle -sanomalehti perusti tietonsa tutkintamateriaaliin, jota viranomaiset keräävät kalifornialaiseen Balco-laboratorioon liittyen.
Hunter puhui Balco-laboratorion toimia tutkiville viranomaisille viime kuussa.
Lehtitietojen mukaan Hunter kertoi, että hän oli piikittänyt vaimoonsa urheilusuoritusta parantavia aineita ja näki myös vaimonsa piikittävän itse kiellettyjä aineita kehoonsa Australiassa olympialaisten yhteydessä. Hunterin mukaan Jones käytti epo-hormonia, kasvuhormonia ja ainetta, jota hän kutsui nimellä "clear".
Uransa jo lopettanut kuulantyöntäjä Hunter jäi kiinni kiellettyjen aineiden käytöstä juuri Sydneyn kisojen alla. Pariskunnan tiet erosivat vuonna 2001.
Jones ei ole koskaan jäänyt kiinni dopingtesteissä, mutta hänen yhteyksiään laboratorioon tutkitaan.
Jones voitti Sydneyssä 100 ja 200 metrin finaalit ja oli voittamassa kultaa 4x400 metrin viestissä. Ateenassa hän osallistuu pituushyppyyn.