Car­go­tec kaa­vai­lee maail­man­laa­jui­ses­ti 250 hen­ki­lön vä­hen­nys­tä

Lastinkäsittelylaitteita valmistava Cargotec suunnittelee vähentävänsä 250 henkilöä. Vähennykset jakautuisivat useisiin eri maihin.

Lastinkäsittelylaitteita valmistava Cargotec suunnittelee vähentävänsä 250 henkilöä. Vähennykset jakautuisivat useisiin eri maihin. Alustavan suunnitelman mukaan vähennystarve Suomessa on 12 ja esimerkiksi Ruotsissa 35.

Syynä suunnitelmiin ovat ajoneuvojen kuormankäsittelylaitteita toimittavan Hiabin uudelleenjärjestelyt. Yhtiön mukaan toimintoja on tarkoitus yksinkertaistaa ja vähentää päällekkäisyyksiä. Tavoite on saada noin 20 miljoonan euron säästöt.

Cargotecin tulos ja liikevaihto heikkenivät heinä-syyskuussa. Tulos ennen veroja laski 27 miljoonaan euroon vuodentakaisesta 35 miljoonasta eurosta.

Ilmoita asiavirheestä