Camilla Muns­terh­jelm pal­kit­tiin par­haa­na

"Oho. Nainen lyö kuin mies", kauhisteli Skotlannin valmentaja Oulun Kehäkerhon 54 kilon Camilla Munsterhjelmin kaadettua vastustajansa kanveesiin.

Nyrkkeily

20. pääsiäisturnaus

"Oho. Nainen lyö kuin mies", kauhisteli Skotlannin valmentaja Oulun Kehäkerhon 54 kilon Camilla Munsterhjelmin kaadettua vastustajansa kanveesiin.

EM-mitalisti olikin nyt hyvässä iskuvireessä. Munsterhjelm voitti sarjansa näytöstyyliin. Semifinaalissa Porin Tina Lähdemäki konttaili kanveesilla lukua kuuntelemassa ja kahden luvunlaskun jälkeen päävalmentaja Juha Temosen suojatti hävisikin keskeytyksellä jo ensimmäisessä erässä.

"Cami halusi kokeilla parasta asettaan eli takakäden yläkoukkua. Ruuti oli kuivaa. Osuessaan koukku kyllä kaataa", myhäili OKK:n valmentaja Taisto Alatalo.

Munsterhjelm jatkaa eläinlääketieteen opintoja, mutta aikoo syksyllä panostaa jälleen nyrkkeilyynkin takavuosien malliin. Temonen houkutteli oululaislääkäriä mukaan Puolaan EM- joukkueeseen.

Finaalissa Munsterhjelm löi maltilla 5--0-voiton Hanne Mäkisestä. Ruotsin Malin Jonssonin ja Hämeenlinnan Suomen mestarin Heidi Himasen tieltään lyönyt Mäkinen yritti nytkin aktiivisesti lähelle, mutta edessä oli aina Munsterhjelmin nyrkki.

"Mäkinen on pahassa painopulmassa. Jos sarja nousee SM-kisoihin 57 kiloon, tulee meiltä vastaan toinen kova nainen. Anja Kärki on lahjakas ottelija", kehuu Alatalo.

Taekwondon jatkeeksi OKK:n Anja Kärki on nyt viihtynyt voitokkaasti myös nyrkkeilykehissä. OKK:n puolesta pääsiäiskehässä löi myös Elina Karjalainen 63 kilon pronssille. Tämän viikon SM-kisoissa Karjalaisen sarja on 60 kiloa.

Kajaanin Kuohun 81 kilon Tuomas Leinonen jäi odotetusti turnauspronssille. Vastassa oli Puolan EM-kakkonen Artur Szpilka, joka voitti 5--0 semifinaalissa. Myös Kajaanin 64 kilon Pekka Munter hävisi semifinaalissaan skotti Terry Dignamille. Kolmas kuohulainen, 48 kilon Jesse Karjalainen kompastui Venäjän Alexander Tsahajeviin.

Lapin Lukon Olli-Pekka Rötkönen hävisi niukasti 1--4 Puolan 57 kilon Jacek Wylezolille jo alkuotteluissa. 60 kilon Oskari Ylläsjärvi kukisti ensin 5-0 TUL:n mestarin, Riihimäen Valtteri Lahtisen ja eteni semifinaalista mukavalla 5-0 hyvityksellä Järvenpään Lauri Miettisestä. TUL-kehässä oli keväällä tullut tappio.

Finaalissa oli vastassa Venäjän taitava puolustaja Vasili Nekrasov. Ylläsjärvi ei ylettynytkään lyömään perille asti. Tasaisen oloisen ottelun Nekrasov noukki 5--0.

Ilmoita asiavirheestä