Bush uskoo rau­han­omai­seen rat­kai­suun

Yhdysvaltain presidentti George Bush sanoo uskovansa, että Irak ja Pohjois-Korea voidaan riisua aseista rauhanomaisesti.

Yhdysvaltain presidentti George Bush sanoo uskovansa, että Irak ja Pohjois-Korea voidaan riisua aseista rauhanomaisesti.

Irakin osalta Bush on valmis kokeilemaan vielä kerran diplomatiaa. Hänen mukaansa Yhdysvaltain Irakin-politiikka tähtää edelleen Saddam Husseinin syrjäyttämiseen.

Bush sanoi myös aikovansa yhdessä liittolaismaiden kanssa taivutella Pohjois-Koreaa luopumaan ydinaseistaan rauhanomaisesti.

Pohjois-Korea on varoittanut Yhdysvaltoja ilmoittaen ryhtyvänsä voimakkaampiin vastatoimiin, mikäli Yhdysvallat ei suostu keskustelemaan Pohjois-Korean ydinaseohjelmasta.

- Jos Yhdysvallat jatkaa Pohjois-Korean painostamista ja tukahduttamista voimatoimin, ei jälkimmäisellä ole muuta vaihtoehtoa kuin ryhtyä voimakkaampiin vastatoimiin, kirjoitettiin Rodong Sinmun -lehdessä. Vastatoimien laatua ei lehdessä yksilöity.

Ilmoita asiavirheestä