BSE-tes­taus vä­hen­tää van­ho­jen nau­to­jen teu­ras­tus­ta

Osuuskunta Karjaportti vähentää laajentuneen BSE-testauksen vuoksi vanhojen nautojen teurastusta.

Osuuskunta Karjaportti vähentää laajentuneen BSE-testauksen vuoksi vanhojen nautojen teurastusta. Hankintajohtaja Kari Tillasen mukaan tällä viikolla teurastetaan yli 2,5-vuotiaita nautoja noin kolmanneksen tavanomaista vähemmän.

Vaje korvataan kuitenkin lisäämällä nuorten nautojen teurastusta. Naudan teurastukset jatkuvat siten normaalitasolla, Tillanen kertoi maanantaina.

Atrian Kauhanjoen yksikössä mitoitettiin maanantaiksi 10–15 prosenttia tavanomaista pienempi teurasmäärä testauskäytännön laajenemisen vuoksi, kerrottiin Atrialta. Etenkin lehmien käsittelymäärää joudutaan vähentämään. Tämän vuoksi Atria ei pysty ottamaan lypsylehmiä vastaan samaan tahtiin kuin aiemmin.

Myös Atrialla lisätään vastaavasti alle 2,5-vuotiaiden nautojen teurastuksia, varsinkin jos naudanlihan kysyntä pysyy yhtiön mukaan kohtuullisena.

Atria on suurin ja Karjaportti toiseksi suurin naudan teurastaja Suomessa. Atrian Kauhajoen yksikössä teurastetaan päivässä keskimäärin noin 350 nautaa ja Kuopion yksikössä 250 nautaa. Karjaportin nauta- ja sikateurastamolla Lappeenrannassa nautoja teurastetaan keskimäärin tuhat viikossa.

Ensimmäisen suomalaisen BSE-naudan löytyminen ei ole tähän mennessä aiheuttanut Karjaportille vaikeuksia, eikä markkinoilta ole Tillasen mukaan kuulunut erityisen hälyttävää. Teurastuksia kuitenkin sopeutetaan markkinatilanteen mukaan. Jos naudanlihan kulutus vähenisi, se vaikuttaisi myös teurastuksiin, Tillanen sanoi.

Yli 2,5-vuotiaiden nautojen testaus aloitettiin Karjaportin teurastamossa perjantaina, jolloin maa- ja metsätalousministeriö julkisti positiivisen BSE-testituloksen. Nautojen testauksen ulottaminen kaikkiin yli 2,5-vuotiaisiin nautoihin hidastaa ruhojen käsittelyä teurastamoissa.

Ilmoita asiavirheestä