BSE-ta­paus ei vai­kut­ta­nut nau­dan­li­han vä­hit­täis­kaup­paan

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyrityksiltään saamien tietojen mukaan Suomen ensimmäisen BSE-tapauksen julkistaminen perjantaina vähensi naudanlihan myyntiä vi

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyrityksiltään saamien tietojen mukaan Suomen ensimmäisen BSE-tapauksen julkistaminen perjantaina vähensi naudanlihan myyntiä viikonlopun aikana jossain määrin, mutta myynnin lasku jäi kuitenkin suhteellisen vähäiseksi.

Kauppojen mukaan asiakkaat korvasivat naudanlihan ostoja sian- ja siipikarjalihan hankinnoilla, joten lihan kokonaismyynti ei juuri laskenut. Myynnin muutoksissa oli myös suuria myymäläkohtaisia eroja.

Arvioiden mukaan naudanlihan myynti elpyy nopeasti BSE-tapauksen ensireaktion vaikutuksen vähentyessä.

Naudanlihan hintaan ei odoteta suuria muutoksia.

BSE-testauksen laajenemisen aiheuttamat lisäkustannukset tulevat pääosin viranomaisten maksettaviksi ja teollisuuden naudanlihan tukkuhintojen tammikuusta 2001 tapahtunut ja BSE-testaukseen perustunut yli 10 %:n nousu kattaa myös nyt syntyvät lisäkustannukset.

Ilmoita asiavirheestä