Brittilehdistössä vuosia velloneeseen salakuuntelusotkuun on tulossa lisäselvyyttä. Skandaalin päähenkilöiden oikeudenkäynti alkaa tänään Lontoossa.
Oikeuden eteen joutuvat lakkautetun News of the World -lehden entiset päätoimittajat Rebekah Brooks ja Andy Coulson.
Heitä syytetään matkapuhelinten puheposteihin murtautumisesta ja viranomaisten lahjonnasta juttujen saamiseksi. Brooks on lisäksi syytteessä todisteiden salaamisesta oikeudenkäytön estämiseksi.
Coulson ja Brooks kiistävät syytteet.
Puhelinurkinnan uhreja uskotaan olleen jopa yli 600. Raivoa nostatti erityisesti se, että joukossa oli murhatuksi tulleen koulutytön puhelin. Lehden epäillään urkkineen myös monien julkisuuden henkilöiden, kuten Paul McCartneyn puheposteja.
News of the World -lehti lakkautettiin skandaalin vuoksi.
Oikeudenkäynti on kiusallinen pääministeri David Cameronille, koska Brooks kuului hänen ystäväpiiriinsä ja Coulson toimi hänen lehdistöpäällikkönään News of the Worldista erottuaan.
Oikeudenkäynnin ennakoidaan kestävän neljä kuukautta.