Ensimmäiset brittisotilaat saapuvat perjantaina Makedoniaan valmistelemaan sotilasliitto Naton tulevaa operaatiota, Britannian armeijan edustaja kertoi torstaina. Samaan aikaan väkivaltaisuudet jatkuivat eri puolilla maata.
Makedonian hallitus kertoi, että armeijan ja sissien välillä oli yhteenottoja myöhään keskiviikkona ja vielä torstain vastaisena yönä. Osapuolet syyttivät toisiaan tulitauon rikkomisesta.
Armeijan edustajan mukaan tilanne on kuitenkin aiempaa rauhallisempi, ja yhteenottoja kuvattiin vähäisiksi. Kuolonuhreilta ei kuitenkaan vältytty. Sairaalalähde kertoi, että makedonialainen poliisi sai surmansa tarkka-ampujan luodista tarkastusasemalla Tetovossa. Viranomaiset syyttivät iskusta sissejä.