Kansainvälisen ilmastokokouksen korkean tason neuvotteluja käytiin toista päivää perjantaina Saksan Bonnissa. Neuvotteluissa saatiin aamupäivällä ensimmäisiä edistymisen merkkejä, kun kokouksen puheenjohtajan, Hollannin ympäristöministerin Jan Pronkin ehdotus neuvottelujen pohjaksi hyväksyttiin.
Aiemmin oli pelätty, että muotoseikoista ja neuvottelujen lähtökohdista kiistely veisi paljonkin aikaa.
EU:n valtuuskuntaa johtavan Olivier Deleuzen mukaan kaikki osapuolet ovat neuvotteluissa rakentavassa hengessä. Hänen mukaansa nyt ollaan jo lähellä toimivaa sopimusta.
Deleuze sanoi, että EU:n strategia on se, että Bonnissa päästään ensin sopimukseen. Seuraava askel on, että tähän asti kielteisesti Kioton ilmastosopimuksen ratifiointiin suhtautunut Yhdysvallat saadaan mukaan myöhemmin.