YK:n asetarkastajien johtaja Hans Blix on sanonut toivovansa, että hän kykenee luovuttamaan koko turvallisuusneuvostolle toimitetun version Irakin aseselonteosta ensi viikolla. Blix puhui toimittajille lounastettuaan YK:n pääsihteerin Kofi Annanin ja turvaneuvoston 15 jäsenmaan edustajien kanssa.
Blix arvioi, että hän pääsee alustavasti arvioimaan selonteon sisältöä jäsenmaiden kanssa ensi viikon torstaina.
YK:n asetarkastajat ovat aloittaneet kolmannen työviikkonsa Irakissa. Ainakin yksi ryhmistä suunnisti Tajiin, noin kymmenen kilometriä pohjoiseen Bagdadista. Taji on yksi Irakin ohjusohjelmien entisistä testauspaikosta.
Asetarkastukset alkoivat Irakissa 27. marraskuuta. Asetarkastajien määrä Irakissa kasvoi eilen 70:een, kun maahan saapui parisenkymmentä uutta asetarkastajaa.