Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan puheenjohtaja Sepp Blatter väittää, että seuroille on saatava ulkomaalaisten pelaajien määrää rajoittava kiintiö. Blatter mainitsee esimerkkinä ulkomaalaisia pelaajia täynnä olevan, englantilaista jalkapalloa hallitsevan Chelsean.
Euroopan jalkapalloliitto Uefalla oli ulkomaalaiskiintiö käytössä vuoteen 1995 asti, mutta Bosman-sääntö mursi esteet. Blatter uskoo, että vuosikymmenen jälkeen on aika tarttua toimeen.
- Jos seura saisi pitää vain viisi ulkomaalaispelaajaa aloituskentällisessään, silloin niiden on pakko kehittää omaa kasvatussysteemiään. Tämä auttaisi kannattajia samaistumaan joukkueeseensa. Se varmistaisi myös, että rikkaat eivät vain rikastuisi ja köyhät vain köyhtyisi, Blatter mietti Fifan virallisessa MM-2006-lehdessä.
Chelsea pulitti seuran ennätyssumman kesällä, kun ranskalaisseura Lyonista tuli Ghanan maajoukkuemies Michael Essien 38 miljoonalla eurolla. Eilisen 2-0-voitossa Arsenalista Essien oli yksi kahdeksasta ulkomaalaispelaajasta Chelsean avausryhmityksessä.