Britannian pääministeri Tony Blair soitti Irakissa murhatun brittivangin Kenneth Bigleyn omaisille ja puhui heidän kanssaan. Blairin kanslian mukaan Blair soitti Bigleyn äidin Lil Bigleyn asuntoon, missä oli koolla Bigleyn omaisia.
Blairin kanslia ei kertonut lähemmin Blairin ja Bigleyn perheen puhelinkeskustelun sisällöstä.
Sieppaajat tappoivat torstaina Kenneth Bigleyn, 62, jonka he olivat ottaneet vangiksi kolme viikkoa aiemmin Bagdadissa. Eräät Bigleyn omaisista ovat arvostelleet hallitusta, toiset taas ovat sanoneet hallituksen tehneen minkä voi sieppauksessa.
Useat Britannian kaksimiljoonaisen muslimiyhteisön johtajista arvostelivat Blairia. Birminghamilainen muslimijohtaja Mohammad Naseem sanoi, että asiassa olisi käynyt paremmin, jos Blair olisi painostanut Yhdysvaltoja suostumaan sieppaajien vaatimuksiin.