Blair ja Bush kiis­te­le­vät Ara­fa­tin koh­ta­los­ta

Läheisinä liittolaisina tunnetut Tony Blair ja George W. Bush ovat joutuneet napit vastakkain Lähi-idän kriisin takia. Syynä eripuraan on Jasser Arafat.

Läheisinä liittolaisina tunnetut Tony Blair ja George W. Bush ovat joutuneet napit vastakkain Lähi-idän kriisin takia. Syynä eripuraan on Jasser Arafat.

Bush on sanonut, että palestiinalaisten johto on vaihdettava sellaiseen, joka ei tue terrorismia. Puhe on tulkittu siten, että Bush haluaa syrjäyttää Arafatin palestiinalaisten johdosta. Blairin mielestä on kuitenkin palestiinalaisten oma asia valita johtajansa.

Vaikka Blair sanoikin olevansa tyytyväinen Bushin rauhanhankkeeseen, voivat Bushin vaatimukset hänen mielestään haitata rauhanprosessia. Blair on tosin Bushin puheen jälkeen voimistanut kritiikkiään Arafatia kohtaan.

Italian pääministeri Silvio Berlusconi on tukenut Bushin kantaa G8-ryhmän huippukokouksen yhteydessä sanomalla, että Arafatin pitäisi erota.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä