Biohit pörssin ra­ket­ti­na

Biotekniikkayhtiö Biohitin osake teki komean nousun Helsingin pörssissä, mutta päivän kokonaistunnelma jäi alavireiseksi.

Biotekniikkayhtiö Biohitin osake teki komean nousun Helsingin pörssissä, mutta päivän kokonaistunnelma jäi alavireiseksi.

Biohit nousi vuoden korkeimmalle tasolle 2,80 euroon, missä oli maanantain päätöskurssista ylämäkeä yli 24 prosenttia. Jopa yli 130 000 yhtiön osaketta vaihtoi päivän aikana omistajaa.

Päivän vaihdetuin osake oli alavireinen Nokia, ja se laahasi mukanaan myös yleisindeksi Hexiä. Nokia summasi 1,1 prosentin laskun ja päätti 13,54 euroon.

Hex heikkeni yhteensä 0,4 prosenttia ja jäi pistelukuun 7 760,89. Samoin alaspäin tuli painorajoitettu portfolioindeksi 0,1 prosentin tahtia ja mittariin jäi 4 227,96.

Laskua kerrytti myös mediayhtiö Alma Media, kun Almanova ilmoitti yhtiöiden sulautumisen viivästymisestä. Alma Median 1-osake heikkeni illalla reilut neljä prosenttia ja 2-osake hieman vähemmän.

Vaihdetuimpien listalla laskussa olivat myös UPM-Kymmene, Stora Enso ja Sampo, mutta isoja alamäkiä ei niiden kursseissa nähty.

Ilmoita asiavirheestä