"Israel ei voi koskaan korjata satoa vain sotilaallisella menestyksellä, jos vapaa maailma ei näe meidän myös olevan oikeassa", sanoo Israelin edellinen pääministeri Ehud Barak Tel Avivissa.
"Miten oikeutettu operaatiomme onkin, meillä on poliittisella tasolla tyhjiö", Barak lisää.
Israelin pitää hänen mielestään lisätä operaatioonsa toinen taso, joka osoittaa, että se pitää oven avoinna neuvottelujen uudelleen aloittamiselle millä hetkellä tahansa Camp Davidin periaatteiden pohjalta ilman ennakkoehtoja, mutta ilman väkivaltaa.
"Operaatiotamme palestiinalaishallintoa, Jasser Arafatia ja terrorismia vastaan ei saisi nähdä Arafatin murskaamisena, vaan niin, että haluamme hänet neuvottelemaan", Barak sanoo.
Entisen pääministerin mukaan Israelilla pitää olla rauhanohjelma, joka on maailmalle hyväksyttävä: "Ilman sellaista riskeeraamme menettävämme vähitellen moraalisen rintaman."