Auton tan­kis­sa 30 kiloa hasista

Saksassa rekisteröidyllä autolla liikkunut virolaispariskunta jäi kiinni 30 kilon hasislastin salakuljetusyrityksestä Tornion etelätullissa viime sunnuntai

Vihreää linjaa. Hasislastia yritettiin tuoda ohi Tornion tullin keskellä päivää viime lauantaina.
Vihreää linjaa. Hasislastia yritettiin tuoda ohi Tornion tullin keskellä päivää viime lauantaina.
Kuva: Leo Mäkinen

Saksassa rekisteröidyllä autolla liikkunut virolaispariskunta jäi kiinni 30 kilon hasislastin salakuljetusyrityksestä Tornion etelätullissa viime sunnuntaina. Bensiinitankkiin pakattu lasti on painoltaan suurin, joka on jäänyt tullin haaviin Suomen maarajoilla. Autolla liikkunut pariskunta on vangittu rikoksesta epäiltynä. Pariskunnalla on Virossa takanaan lähinnä omaisuusrikoksia, ei rekisteröityä huumetaustaa.

Valvontayksikön päällikkö Seppo Laitamaa pitää takavarikkoa sitäkin merkittävämpänä, koska liikennettä lasin läpi tarkkaileva tullimies pysäytti auton intuition (sisäisen näkemyksen) perusteella. Se taas syntyi siitä, että auton kuljettaja käyttäytyi rajaa ylittäessään "poikkeavasti". Millainen poikkeava käytös laukaisi tullimiehen painamaan punavalot päälle, Laitamaa ei suostu kertomaan taktisista syistä.

Kuljettaja totteli valo-ohjausta. Keskustelun jälkeen auto otettiin tarkastukseen. Tavaratilan pohjaa todettiin käsitellyn ja alapohjaa paikatun. Polttoainesäiliössä oli massalla paikattu aukko ja säiliöstä löytyi vakuumiin pakattuna kilon painoisia hasispaketteja 30 kappaletta.

Katukaupassa lastista olisi saatu jopa 500 000 euroa. Lastin uskotaan olleen menossa ruuhka-Suomen markkinoille. Tulli ei usko pariskunnan olleen liikkeellä omin päin, vaan kansainvälisen liigan juoksupoikina.



Samanlainen auto
löytyi etelästä


Tornion takavarikon jälkeen Etelä-Suomesta tavattiin identtinen auto, valkoinen Ford Sierra farmari, josta siitäkin löydettiin samanlainen kätköpaikka bensiinitankista. Kätkö oli kuitenkin tyhjennetty. Tutkinnanjohtaja Tuomo Kunnari pitää todennäköisenä, että autojen väliltä löytyy yhteys.

Huumeiden läntinen salakuljetusreitti Keski-Euroopasta Ruotsiin ja Tornionjoen yli Suomeen on vilkastunut parina viime vuonna. Sitä ovat Laitamaan mukaan edesauttaneet Schengen-sopimukseen liittyvä rajamuodollisuuksien poistuminen Saksan ja Tanskan väliseltä EU:n sisärajalta sekä sujuva uusi siltayhteys Kööpenhaminan ja Malmön eli Tanskan ja Ruotsin välillä. Siellä tulo yli rajan tapahtuu on yhtä nopsaan kuin ajettaessa Haaparannalta Tornioon.

Kesällä 2001 Tornion kautta tiedetään tulleen Suomeen 160 kilon hasislasti, joka takavarikoitiin pääkaupunkiseudulla. Pari vuotta sitten Torniossa tehtiin takavarikko, jossa tulli löysi ekstaasia ja parikymmentä kiloa hasista.



Pysäyttäminen on voitava perustella


Läntisen huumereitin tuottajamaa on tullitarkastaja Alvi Heikan mukaan pääosin Espanja. Sinne raaka-aine tuodaan Marokosta, josta on peräisin 90 prosenttia Euroopassa käytettävästä kannabiksesta. Espanjan aurinkorannikolle yli Välimeren kannabis tuodaan Heikan mukaan jopa 500000 kilon mammuttierissä.

Schengenin sopimus ei jättänyt mahdollisuutta pistokokeiden luonteisiin tarkastuksiin rajoilla. Yksittäisiä kulkijoita ja autoilijoita voidaan myös EU:n sisällä silti pysäyttää, mutta se on pystyttävä perustelemaan. Jos pysäyttäminen on huti ja tarkastus tulokseton, muiden viranomaisten asia on arvioida pysäyttämisen perusteet, jos pysäytetty kohtelustaan valittaa.

Laitamaan tiedossa ei ole, että pohjoisen tullipiirin alueella olisi tällaisia yksittäisiä kanteluja tehty.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä