Australian olympiakomitea vaatii Brasiliaa parantamaan Rio de Janeiron turvatoimia olympialaisten alla. Syynä on Australian paraolympiajoukkueeseen kuuluvaan urheilijaan ja fysioterapeuttiin kohdistunut aseellinen ryöstö.
Pyörätuolikoripallossa ja purjehduksessa mitaleja niittänyt Liesl Tesch sekä fysioterapeutti Sarah Ross joutuivat ryöstetyiksi Riossa sunnuntaina. He olivat pyöräilemässä, kun kaksi miestä tukki heidän reittinsä ja vaati rahaa. Kun kaksikolla ei ollut rahaa, toinen miehistä tönäisi Teschin pyöränsä päältä maahan ja riisti sen. Toinen miehistä vei pyörän Rossilta.
Teschin mukaan heitä uhanneista miehistä ainakin toisella oli pistooli.
Tesch kertoi Australian yleisradiolle olevansa kunnossa, mutta järkyttynyt. Teschin mukaan ryöstöllä oli useita silminnäkijöitä, mutta kukaan heistä ei auttanut tilanteessa.
- Tärkein viestini on, että tämä (Rio) on vaarallinen kaupunki, jossa on oltava varuillaan, Tesch sanoi.
"Ei yksittäinen tapaus"
Australian olympiakomitea on vaatinut tapauksen johdosta muun muassa lisää turvamiehiä urheilijoiden majoitus- ja harjoittelupaikkojen läheisyyteen. Komitean Rion järjestelyistä vastaava johtaja Kitty Chiller sanoo BBC:lle, että turvamiehet pitää myös jalkauttaa vartioimaan kaupunkia aikaisemmin ennen kisoja.
- Kyseessä ei ole yksittäinen tapaus. Nyt otetaan askelia sen varmistamiseksi, että kaikki urheilijamme ovat ensi kuussa Rioon saapuessaan turvassa, Chiller sanoi.
Aikaisemmin toukokuussa kolme Espanjan olympiajoukkueen jäsentä, kaksi purjehtijaa ja valmentaja, ryöstettiin aseella uhaten Riossa.