Australian jalkapalloliitto FFA kiistää väärinkäytökset vuoden 2022 MM-lopputurnauksen hakuprosessissa. Kansainvälinen kattojärjestö Fifa moitti raportissaan Australian hakukomiteaa muun muassa kehitysprojektien rahoittamisesta niin, että syntyi kuva rahan vaihtamisesta Australiaa puoltavaan valintaan äänestyksessä ja epäselvien maksujen suorittamisesta.
FFA:n pomo Frank Lowy kertoi Australian rakentaneen mahdollisimman kilpailukykyisen ja sääntöjenmukaisen haun yhteistyössä Australian hallituksen kanssa.
- Otimme mukaan Unicefin ja itse Fifan. Talouspuolesta raportoimme jatkuvasti hallitukselle ja ulkopuolisille tilintarkastajille. Tein kaikille selväksi, että hakumme on täysin läpinäkyvä, Lowy selvitti.
Rahaa hakuun meni noin 30 miljoonaa euroa. Australialaissenaattori Nick Xenophon kutsui Fifan raporttia "peittelyksi" ja "sairaaksi farssiksi" ja vaati rahoja takaisin.