Australia ei aio seurata Venäjän esimerkkiä ja ratifioida Kioton ilmastosopimusta. Maan ympäristöministeri Ian Campbell sanoi pääministeri John Howardin hallituksen vastustavan sopimuksen ratifiointia, koska se ei ole riittävän kattava.
- Australia haluaa saada suurimmat päästöjen aiheuttajat kattavan sopimuksen piiriin, Campbell sanoi ABC-kanavan haastattelussa.
Viime kuussa Howard sanoi, että Kioton sopimuksen allekirjoittaminen olisi liian kallista Australian teollisuudelle ja pakottaisi yrityksiä siirtämään tuotantoaan Kiinaan ja muihin maihin, jotka eivät ole sopimuksen piirissä. Pääministerin mukaan Australia liittyy sopimukseen vasta kun Kiinan ja Intian tapaiset kehittyvät maat ovat myös ratifioineet sen.
Asukasta kohti laskettuna Australia on maailman suurin kasvihuonekaasujen tuottaja. Määrällisesti pahin saastuttaja on Yhdysvallat, joka ei myöskään aio ratifioida sopimusta.