At­ta­cil­le pe­rus­tet­tu vas­ta­jär­jes­tö

Globalisaatioon kriittisesti suhtautuva Attac-järjestö on saanut eräänlaisen vastakilpailijan.

Globalisaatioon kriittisesti suhtautuva Attac-järjestö on saanut eräänlaisen vastakilpailijan. Suomeen perustettu Defens-järjestö pyrkii kokoamaan markkinataloutta, vapaakauppaa ja globalisaatiota puolustavia ihmisiä.

Vasta muotoutumassa oleva järjestö ilmoittaa ryhtyvänsä julkaisemaan kirjoituksia ja järjestämään avoimia opinto- ja keskustelutilaisuuksia.

Defens on mukana kansainvälisessä CounterAttac-verkostossa. CounterAttackin vetoomus ”avoimemman maailman puolesta” arvostelee rajusti globalisaation vastustajia ja erikseen mainiten muun muassa ”Attacin aktivisteja”.

Globalisaation vastustajien huoli kehitysmaista ja sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta on sen mukaan ”vastenmielistä näytelmää”.

Defensin tiedottaja Simo Hämäläinen kertoi, että järjestön perustamista on valmistellut runsaan kymmenen henkilön ydinryhmä. Hän luonnehtii ryhmää nuoriksi idealisteiksi.

Tunnettuja julkisuuden henkilöitä ei Hämäläisen mukaan ryhmässä ole, mutta hän kertoi, että keskusteluja on käyty joidenkin nimekkäiden akateemisten vaikuttajien kanssa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä