Oulun asuntomessut järjestetään Toppilansaaressa vasta vuonna 2005, mutta kiinnostusta löytyy jo nyt. Teknisen keskuksen viestintäassistentin Päivi Rytivaaran mukaan asuntomessuprojekti lähtee etenemään kunnolla vasta projektipäällikön nimeämisen jälkeen.
"Projektipäällikkö on tarkoitus saada loppukesästä, jolloin asuntomessuasiasta aletaan tiedottaa enemmän." Messualueen tonteista ollaan jo kiinnostuneita, mutta asiakkaita kehotetaan maltillisuuteen.
"Tonteista kyllä tiedotetaan, kun se aika tulee. Tekninen lautakunta menettelee messutonttien kanssa kuten tavallistenkin tonttien kanssa. Ensi vuoden puolella ne tulevat julkiseen hakuun."
Toppilansaaren kaavoittaminen on merkitty Oulun kaupungin kaavoitusohjelmaan vuodelle 2002, jolloin asemakaavan tulee olla lainvoimainen vuoden 2003 kesällä.
Asuntomessuprojektin teematavoitteet ovat kuitenkin jo selvät: hyödynnetään kaupunkimaista rakentamismallia, otetaan huomioon alueen kulttuuriperintö ja hyödynnetään korkeaa teknologiaa.
Rytivaara uskoo Oulun asuntomessuprojektin olevan hyvin aikataulussaan. "Suuret suunnitelmat aloitetaan aina aikaisin. Esimerkiksi kaavojen kanssa menettelemisessä menee aikaa, sillä kaavat laitetaan ensin nähtäville ja niillä on nähtävillä oloaika, jolloin ihmiset voivat antaa palautetta."
Toiveissa
monenlaisia taloja
Jos haluaa itselleen talon asuntomessuilta, kannattaa toimia maltillisesti, mutta hyvissä ajoin. Osuuskunta Suomen Asuntomessujen messupäällikkö Oiva Hildén sanoo koko projektin lähtevän perheen halusta rakentaa omakotitalo.
"Kun tämä päätös on tehty, voidaan hakea kaupungilta messualueen tonttia heti, kun ne ovat jaossa. Sitä varten on yleensä messutoimisto. Tontteja voi sekä vuokrata että ostaa omaksi", Hildén sanoo.
Seuraavaksi laaturyhmä tarkastelee rakennussuunnitelmaa.
Kun laaturyhmä on hyväksynyt suunnitelman, asukas saa alkaa hakea rakennuslupaa. Asukkaan on itse otettava yhteyttä talotoimittajiin ja keskusteltava heidän kanssaan tulevasta messutalostaan. "Kaavassa ja rakennustapaohjeissa määritellään, millaisia taloja mihinkin voi rakentaa. Jossakin voi olla vaikka vain yksikerroksisia taloja, toisessa paikkaa puolitoistakerroksisia. Mutta talomallista asukas keskustelee toimittajien kanssa", Hildén opastaa.
Messukodin asukkaat saavat pihatkin valmiina. Hildénin mukaan kaikki on valmista, eikä asukkaan tarvitse itse tehdä mitään. Sellaisiakin kuitenkin on, jotka haluavat itse tehdä. "Omatoimirakentajina perhe voi tehdä kovastikin töitä. Tämä on yksi vaihtoehto. Messutaloon voi kuitenkin vain muuttaa sisään tekemättä mitään, jos niin haluaa."
Valmiina ympäristö
ei näytä työmaalta
Lappli-Talojen myyntipäällikön Paavo Sipolan mukaan oululaiset ovat jo kovasti kiinnostuneita ostamaan messutaloja.
"Meilläkin on jo useampi oululainen perhe tiedossa talon ostajiksi."
Toppilansaaren merellisen luonteen ja kaupungin läheisyyden uskotaan synnyttävän myönteistä imagoa asuntomessuille. Asuntomessualue suunnitellaan omaleimaiseksi alueeksi, joka on osa vanhaa satama-aluetta. Vastakkaisen rannan siilot ja myllyt tukevat paikan historiallista luonnetta. Kauniin maiseman lisäksi ihmisiä houkuttelee valmius.
"Messualue on niin viimeisen päälle valmis, ettei asukkaan tarvitse tehdä mitään - ei edes kuunnella naapurin rakentamista. Tavalliselle tontille rakennettaessa ympäristö näyttää useamman vuoden rakennustyömaalta, messualueella tällaista ei ole", Sipola sanoo.
Sipolan mukaan valmiuden takaama mukavuus onkin yksi suuri syy siihen, että ihmiset niin kovasti kyselevät asuntomessutaloa.
Hinta ei ainakaan ole perusteena.
"Edullisuutta ei kannata pitää perusteena. Joissakin tietyissä asioissa voi saada jotain edullisemmin, joku taas voi tulla tavallista kalliimmaksi", Paavo Sipola sanoo.
Hän arvelee hinnan olevan samaa luokkaa kuin tavallisestikin rakennettaessa.
Joitakin etuja messutalossa voi kuitenkin olla.
"Asukas saa takuuvarmasti laatutyötä, sillä jokainen esittelijä haluaa näyttää tuotteensa mahdollisimman hyvänä. Tokihan aina tehdään laatutyötä, mutta messutaloissa voidaan käyttää jotain erityisiä, ylimääräisiä etuja. Meillä esimerkiksi asukkaalla on käytössään arkkitehtitoimisto suunnitteluvoimana, eikä sitä silti lisätä talon hintaan."