Intialainen tähdistäennustaja eli astrologi, joka ainakin omien sanojensa mukaan osasi ennustaa syyskuun 11. päivän terrori-iskut, on jälleen sitä mieltä, että kovat ajat uhkaavat maailmaa.
Gyatri Devi Vasudev, joka on myös kuukausittain ilmestyvän Astrological Magazine -lehden toimittaja, ennustaa toukokuun numerossa, että kovat ajat ovat jälleen edessä. Erityisen kohtalokkaaksi muodostuvat tulevan kuun 13. ja 14. päivä, jolloin peräti viisi planeettaa on rivissä.
"Juuri näinä kyseisinä päivinä mitään kohtalokasta ei tule tapahtumaan, mutta kesäkuu ja heinäkuu eivät tule olemaan rauhanomaisia maailmassa", Devi synkistelee.
Erityisesti amerikkalaisille Vasudevin aviisi on synkkää luettavaa. Devin mukaan ”Yhdysvallat saattaa kärsiä vakavia takaiskuja terrorismin vastaisessa sodassaan, vaikka saattaakin onnistua sieppaamaan tärkeän terroristin”. Terroristien lisäksi Yhdysvaltoja uhkaa muun muassa maanjäristys.
Devin mukaan astrologia on vakavaa tiedettä, eikä mitään usvaista jorinaa. Tähtikarttojen hienoisen epätarkkuuden Devin selittää sillä, että ne osoittavat vain ”trendejä”, eivät tarkkoja tapahtumia.
Viiden planeetan letkajenkka saattaa Devin mukaan olla kohtalokasta myös hänen kotimaalleen Intialle.
"Intian hallitus saattaa joutua monimutkaisten tapahtumien pyörteeseen, jotka saattavat uhata sen koko olemassaoloa. Mutta horoskoopin sisäisen voiman ansiosta pahin saatetaan välttää", Devi kirjoittelee.