Pori Ässien kova vire jääkiekon SM-liigassa jatkui torstaina. Porilaiset ottivat torstaina jo kahdeksannen peräkkäisen voittonsa kukistettuaan Bluesin lukemin 5-2 (0-1, 3-0, 2-1).
Blues kavensi Ladislav Kohnin vahvalla rannelaukauksella ajassa 48.25 tilanteen 2-3:een, mutta lopputuloksen kannalta tärkeä käännekohta nähtiin reilu minuuttia myöhemmin. Pasi Nielikäinen rynnisti Bluesin maalille, hänet kammettiin kumoon ja kotijoukkueelle tuomittiin rangaistuslaukaus.
Kolmasti jo onnistunut Pasi Tuominen määrättiin taas töihin, ja hän onnistui jälleen. Vain 41 sekuntia myöhemmin Tuominen oli taas asialla siirtämällä Pasi Peltosen loistavasta syötöstä kiekon ohi Mika Oksan. Kun Ässien avausmaalikin oli merkitty Tuomiselle, miehen maalisaldo nousi jo kymmeneen.
- Suuri kiitos ketjukavereille, Tuominen sanoi.
Totta sikäli. että Marko Kivenmäen syötöt ovat todellista aatelia, Greg Classen puolestaan tekee keskellä rajusti töitä. Ässien päävalmentaja Mika Toivola myönsi, että avauserässä oli vaikeaa.
- Onneksi vire löytyi toisessa erässä. Eräiden pelaajien ratkaisut olivat kylmäverisia, Toivola kiitteli.
Scott Langkow jatkoi Ässien maalilla vakuuttavia esityksiään. Puolustajat urakoivat, sillä polvivammaisen Pauli Levokarin lisäksi sivussa isäksi muutamaa minuuttia ennen ottelun alkua tullut Mika Rontti. Juha Kiilholma teki kauden ensimmäisen maalinsa.
Blues-vahtia Mika Oksaa ei maaleista voi syyttää. Bluesin paras ketju oli Teemu Elomo-Olli Ahonen-Ladislav Kohn. Myös Lauri Tukonen oli hyvässä vireessä.
Aleksi Rantala pyrki kitkemään koukut pois ja tulos oli sen mukainen. Avauserässä Ässille tuomittiin neljä peräkkäisrangaistusta, toisessa erässä Blues koki saman kohtalon.
- Jos tuomarit ovat lähteneet tälle linjalle, niin ei siitä ainakaan meille ole kerrottu, Toivola totesi.