Asiakas maksaa säh­kö­in­ves­toin­nit – Oulun Ener­gia: Ko­ro­tuk­set koh­tuul­li­sia

Oulun Energia Siirto ja Jakelu Oy ilmoitti äskettäin nostavansa sähkön verollisia siirtohintoja keskimäärin seitsemän prosenttia Oulun jakeluverkon alueella.

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.
Kuva: Jukka Leinonen

Oulun Energia Siirto ja Jakelu Oy ilmoitti äskettäin nostavansa sähkön verollisia siirtohintoja keskimäärin seitsemän prosenttia Oulun jakeluverkon alueella ensi kesäkuun alusta alkaen. Yhtiö on kertonut, että asiakkaat saavat kirjeen hinnanmuutoksesta 3.–4. toukokuuta.

Oulun Energia Siirto ja Jakelu Oy:n toimitusjohtaja Antti Timonen sanoo, että hintoja nostetaan sähkön toimitusvarmuutta parantavien mittavien investointien kattamiseksi. Yhtiö pitää korotuksia kohtuullisina.

– Suomessa Energiavirasto valvoo toiminnan kohtuullisuutta alalla. Kuluttajariitalautakunta on hiljattain päivittänyt, että 12–15 prosentin korotuskin on vielä kohtuullinen, Timonen muistuttaa.

– Tulevasta korotuksesta huolimatta siirtohintamme ovat edelleen selvästi alle valtakunnan keskiarvojen. Edellisen kerran sähkön siirtohintoja on nostettu Oulussa maaliskuussa 2013.

Timosen mukaan useat asiakaskyselyt ovat osoittaneet, että asiakkaille tärkeintä on sähkön toimitusvarmuus.

– Loppupeleissä asiakas haluaa, että kaikki toimii kuten pitää. Toisena vasta tulee hinta.

Oulun Energia Siirto ja Jakelu kertoo investoivansa sähköverkkoon 52 miljoonaa euroa vuosina 2016–2020. Pääkohteita ovat kanta-Oulun, Kiimingin ja Yli-Iin ilmajohtojen maakaapelointi sekä Oulun keskusta-alueen vanhojen kaapeleiden uusiminen.

Ilmoita asiavirheestä