Helsinkiläisiin kuppiloihin elokuun lopulla levittäytyvä Art goes Kapakka -festivaali juhlistaa tänä vuonna paitsi kymmenvuotista olemassaoloaan myös Muotoilun vuotta. Niinpä tapahtuma nostaa tällä kertaa esiin erityisesti kuvataiteita.
Tsiigaa-taidenäyttelykokonaisuuteen kuuluu 30 katselmusta, jotka tarjoavat oivan otoksen tämän hetken suomalaisesta nykytaiteesta. Uusien tekijöiden lisäksi mukana on tuttuja nimiä kuten Marjatta Tapiola, jonka väkevät minotaurokset nousevat Kosmoksen seinille sekä Stefan Lindfors, jonka installaatio nähdään ravintola Kipinässä.
Taiteen itsensä lisäksi useissa ravintoloissa on tarjolla taidemenuita, joissa on makujen ohella ajateltu visuaalisuutta ja estetiikkaa.
Kapakka-festarin anti ei rajoitu kuvataiteisiin, vaan ohjelmasta löytyy tuttuun tapaan myös teatteria, runoja, tanssia ja musiikkia.