Tämän vuoden Ars Fennica -voittajan Anssi Kasitonnin palkintonäyttely avautuu huomenna Helsingissä. Kasitonnin taiteeseen voi perehtyä Amos Anderssonin taidemuseossa tammikuun loppuun asti.
Retrospektiivinen näyttely esittelee Ars Fennica -voittajan tuotantoa laajasti, kun näytteille tulee veistoksia ja videoteoksia. Osa töistä on uutta tuotantoa, joka ei ole ollut aiemmin esillä julkisesti.
Anssi Kasitonnin (s. 1978) työmenetelmät ja -materiaalit vaihtelevat teoksesta toiseen. Hän käyttää veistoksissaan yhtä lailla roskiksista löytämiään tavaroita kuin kaupasta ostamiaan tarvikkeita. Kasitonnin teoksissa näkyy muun muassa populaarikulttuurin syvä tuntemus.
Ars Fennica on vuotuinen 34? 000 euron palkinto, jonka jakaa Henna ja Pertti Niemistön kuvataidesäätiö. Nyt avautuvan näyttelyn yhteydessä kuvataidesäätiö Ars Fennica julkaisee Kirsti Karvosen toimittaman kirjan Anssi Kasitonnin taiteesta.