Ars Fennica -tä­kyi­nä om­mel­lut veis­tok­set

Keskeinen Suomessa jaettava kuvataidepalkinto Ars Fennica jää tänä vuonna kotimaahan.

Keskeinen Suomessa jaettava kuvataidepalkinto Ars Fennica jää tänä vuonna kotimaahan. 40 000 euron tunnustuksen saajaksi on ehdolla kaikkiaan seitsemän suomalaista.

Yleisö pääsee nyt vertailemaan ehdokkaiden töitä, kun Ars Fennica -yhteisnäyttely avautuu Kiasmassa Helsingissä.

Pauliina Turakka Purhosen ommelluissa veistoksissa sekoituvat arkinen ja pyhä. Leena Nion taiteen eräs elementti taas ovat neulepaidat, jotka saavat maalikuorrutuksen.

Kaksi taitelijaparia luottaa liikkuvaan kuvaan. IC-98:n animaatiot ovat yhdistelmä käsityötä ja digitaalista kuvankäsittelyä. Kaksikon muodostavat Visa Suonpää ja Patrik Söderlund.

Tellervo Kalleinen ja Oliver Kochta-Kalleinen puolestaan kisaavat videoilla. He tarjoavat muun muassa vaihtoehtonäkymiä saariston tulevaisuuteen.

Riitta Ikosen kuvia ovat innoittaneet kansantarut, joiden avulla on selitetty luonnonilmiöitä.

Ars Fennica -voittajan valitsee turkkilainen kuraattori Vasif Kortun. Palkinnon saaja julkistetaan kevään aikana.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä