Talousvaikeuksien kanssa painiskeleva Arrowsin F1-talli ei tuonut torstaina autojaan Silverstonen GP-kilpailun katsastuksen. Talli anoi ja sai lisäaikaa katsastukselle, mutta silti on epävarmaa onko talli mukana viikonvaihteen kisassa tai koko F1-sarjassa.
Yhtenä Arrowsin suurimmista ongelmista pidetään yhteistyötä moottorintoimittajan Cosworthin kanssa. Sen pitkämielisyyden on arveltu loppuneen, kun aiemmin toimitetuista koneista ei ole kuulunut sovitussa aikataulussa.
Cosworthin saatavien on arveltu olevan 4,6 miljoonan euron suuruisia. Huomattavia saatavia on myös pankkiiriyhtiö Morgan Grenfellillä. Yhtiö on haastamassa tallia oikeuteen, samoin kuin ex-kuljettaja Jos Verstappen.
Tallin johtaja Tom Walkinshaw on yrittänyt saada lisärahaa muiden muassa yhdeltä tallin päätukijalta (Red Bull), joka on tiettävästi valmis lisärahoitukseen.