Tuhatkunta ympäristönsuojelijaa on osoittanut mieltään Suomen suurlähetystön edustalla Argentiinan pääkaupungissa Buenos Airesissa. Mielenosoittajia huolestuttavat Metsä-Botnian Uruguayn ja Argentiinan rajalle rakentaman sellutehtaan ympäristövaikutukset.
Eilen mielenosoitusmarssi vieraili Uruguayn, Suomen ja Espanjan lähetystöjen edustalla. Espanjalaisen Encen sellutehdas on nousemassa Metsä-Botnian tehtaan viereen.
Uruguayn puolelle rakennettava jättimäinen tehdas on jo kiristänyt Argentiinan ja Uruguayn välejä. Valmistuttuaan vuonna 2007 tehtaan on määrä tuottaa miljoona tonnia sellua vuodessa.
Entre Riosin maakunnan viranomaiset ja luonnonsuojelijat ovat huolissaan mahdollisista myrkkypäästöistä. Botnian omien selvitysten mukaan sellutehdas ei saastuta rajajoen vesiä eikä siitä ole muitakaan ympäristöhaittoja.