Ara­vir­ta kokoaa en­sim­mäi­sen MM-lei­ri­jouk­kueen huh­ti­kuun alussa

HELSINKI Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Hannu Aravirta kävi torstaina läpi pelattuja pelejä ja hahmotti hieman tulevia. Leijonat sijoittui Salt Lake Cityn olympiaturnauksessa sijoille 5–8, kun sittemmin olympiakultaa vienyt Kanada oli puolivälierässä vahvempi (2–1).

HELSINKI Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Hannu Aravirta kävi torstaina läpi pelattuja pelejä ja hahmotti hieman tulevia. Leijonat sijoittui Salt Lake Cityn olympiaturnauksessa sijoille 5–8, kun sittemmin olympiakultaa vienyt Kanada oli puolivälierässä vahvempi (2–1).

”Olympialaisten tulos ei tyydytä, koska tavoitetta ei saavutettu. Tuloksen rinnalla olen kuitenkin aina puhunut tyylistä ja se vapauttaa nyt. Kolme viimeistä ottelua pelasimme hyvin ja ratkaisuottelussa laitoimme lopullisen voittajan Kanadan ahtaalle”, Aravirta kiteytti.

Aravirran mukaan Suomen joukkue oli erittäin tiivis ja hyvähenkinen ryhmä myös jään ulkopuolella. Erityisiin onnistujiin hän listasi otteluissa Jani Hurmeen, Jyrki Lumpeen, Olli Jokisen, Niklas Hagmanin, Raimo Helmisen ja Teemu Selänteen.

”Ja piste piste piste”, Aravirta kuvasi tarkoittaen ettei miehistössä ollut epäonnistujia.

”Mielestäni pelasimme nyt Kanadaa vastaan häviöstä huolimatta jopa paremmin, kuin neljä vuotta sitten Naganossa jossa löimme heidät pronssipelissä 3–2”, päävalmentaja jatkoi.

Mielenkiintoista Ruotsissa huhtikuun lopussa alkavia MM-kisoja ajatellen oli se, että Aravirran mukaan turnauksessa todennäköisesti pelaa suomalaisia NHL-pelaajia.

”Uskon, että halukkuutta on. Sellainen siemen on kylvetty”, Aravirta vahvisti. Suomen ensimmäinen MM-leiriryhmä kokoontuu 2. huhtikuuta. Silloin vielä neljä parasta SM-liigajoukkuetta taistelee mestaruudesta.

”Ensimmäiset MM-turnaukseen valmistavat ottelut pelaamme Venäjää vastaan Lappeenrannassa ja Raumalla. Joukkue kootaan vasta kun kaikki SM-liigan puolivälieräparit ovat selvittäneet paremmuutensa”, Aravirta selvitti. Seuraavalla viikolla Suomi matkaa pelimatkalle Sveitsiin ja sitten onkin vuorossa Helsingissä pelattava maajoukkueturnaus.

”Neljännellä viikolla käymme niin sanotusti herkistelemässä Vierumäellä”, Aravirta kävi läpi kalenteria.

”Mielenkiintoiset MM-kisat tiedossa. Sen takaa muun muassa se, että turnaus pelataan Ruotsissa”, Aravirta tiesi. (STT)

Ilmoita asiavirheestä