Arafat saa tukea maail­man joh­ta­jil­ta

Maailman johtajien enemmistö on ilmaissut tukensa palestiinalaisten presidentille Jasser Arafatille ja vaatinut kansainvälisiä toimia Lähi-idän väkivaltaisuuksi

Maailman johtajien enemmistö on ilmaissut tukensa palestiinalaisten presidentille Jasser Arafatille ja vaatinut kansainvälisiä toimia Lähi-idän väkivaltaisuuksien lopettamiseksi.

EU:n ulkopoliittisen edustajan Javier Solanan mukaan terrorismin vastaisilla sotilaallisilla toimilla on rajansa eikä konfliktia voida ratkaista sotilaallisilla toimilla. Solanan edustajan mukaan Arafat on EU:n silmissä yhä palestiinalaisten johtaja.

- Tämän sotilaallisen väliintulon on loputtava. Ranska vaatii, että Israel kunnioittaa herra Arafatin turvallisuutta ja fyysistä koskemattomuutta, Ranskan ulkoministeriön edustaja kommentoi Israelin toimia.

Venäjän ulkoministerin Igor Ivanovin mukaan Israelin päätös eristää Arafat ei ole omiaan edistämään tilanteen poliittista ratkaisua. Ivanov toivoi kansainvälistä väliintuloa, koska hän pelkää kriisin leviävän.

Ilmoita asiavirheestä