Nyt olisi hyvä aika ostaa metsäyhtiöiden osakkeita, mikäli aikoo hyötyä kurssien noususta, viestittävät analyytikot. Isot metsäyhtiöt – etunenässä maailman toiseksi suurin paperinvalmistaja Stora Enso ja kolmonen UPM-Kymmene – ovat hyvässä kunnossa, vaikka maailmanlaajuinen taloustaantuma onkin koetellut niitä.
Suosituslistalle mahtuu myös norjalainen Norske Skog.
Kun paperin kysyntä taas elpyy, isot yhtiöt pääsevät taas nopeasti hyvään tuloksentekoiskuun. Yhtiöt eivät ole keränneet suuria varastoja, vaan ne ovat puolustaneet hintoja tuotantoseisokeilla, analyytikot arvioivat.
Ainoa huoli metsäyhtiöiden näköpiirissä on dollarin arvon heikentyminen, sillä vahva dollari on auttanut eurooppalaisia viejiä viimeisen kuuden vuoden ajan.
Analyytikot uskovat myös, että sellun hinta on jo saavuttanut pohjalukeman. Sellun hinta on laskenut vuoden alusta 36 prosenttia alle 460 dollarin. Tiistaina julkistettu uusin hinta oli 455,10 dollaria tonnilta.