Ana­lyy­tik­ko: Exxon torjui il­mas­to­ris­kien ra­por­toin­nin

Yhdysvaltalainen öljy-yhtiö Exxon on torjunut ehdotuksen ilmastoriskien raportoinnista.

Yhdysvaltalainen öljy-yhtiö Exxon on torjunut ehdotuksen ilmastoriskien raportoinnista. Asiasta kertoo eläkeyhtiö Ilmarisen senior-analyytikko Tiina Landau Parempaa elämää -blogissa.

Ilmarinen oli mukana sijoittajien yhteenliittymässä, joka ehdotti asiaa Exxonin yhtiökokoukselle viime viikolla. Landaun mukaan yhtiö oli kehottanut osakkeenomistajia kaatamaan ehdotuksen. Silti 40 prosenttia äänistä asettui ehdotuksen taakse.

Vastaava ehdotus tehtiin viime vuonna kahdelle isolle energiayhtiölle, Shellille ja BP:lle. Niiden yhtiökokoukset hyväksyivät ilmastoriskien laajemman raportoinnin.

Exxonia on aiemminkin arvosteltu ilmastokysymysten vähättelystä. Landaun mukaan Exxon on pitänyt mahdottomana ajatusta siitä, että sen liiketoimintaa rajoitettaisiin ilmastovaikutusten vuoksi.

--

Korjattu kirjoitusvirhe jutun alussa klo 11.55: Pitää olla ilmastoriski, ei ilmastointiriski.

Linkki juttuun

Ilmoita asiavirheestä