Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International vaatii Venäjän viranomaisilta yksityiskohtaista selvitystä siitä, mitä tapahtui Moskovan panttivankidraaman aikana ja sen päättäneen rynnäkön kestäessä.
Amnesty on aloittanut ensimmäisen Venäjä-kampanjansa julkaisemalla yli satasivuisen raportin Venäjän ihmisoikeustilanteesta.
Suurimpana ihmisoikeusongelmana Venäjällä Amnesty pitää sitä, että kidutukset, siviiliväestön murhat ja väkivalta jäävät usein rankaisematta.
Amnesty on tuominnut selväsanaisesti Moskovassa tapahtuneen panttivankien ottamisen.
Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtaja Frank Johansson sanoi, että panttivankikriisin yksityiskohdat olisi kuitenkin selvitettävä.
- Jos erikoisjoukot ampuivat jo kaasun vaikutuksesta tajuttomaksi menneitä kaappareita, kysymyksessä on ihmisoikeusloukkaus, Johansson selvitti.