Tuomioistuimen asia on ratkaista, ovat amerikkalaisten Afganistanissa ottamat vangit sotavankeja vai eivät, sanoo kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö Amnesty International.
Amnestyn tutkimusjohtaja Claudio Cordone kertoi perjantaina uutistoimisto AFP:lle, että ei ole Yhdysvaltojen asia tehdä ratkaisua kiistassa.
Valkoinen talo ilmoitti torstaina, että Afganistanissa vangeiksi otettuihin talebaneihin sovelletaan Geneven sotavankisopimuksen määräyksiä, vaikka heille ei myönnetäkään virallisesti sotavangin asemaa. Al-Qaeda-vankeja ei Valkoisen talon mukaan sen sijaan kohdella sotavankeina.
´"Kun he sanovat soveltavansa Geneven sopimusta, niin haluaisimme tietää, mitä he oikeastaan soveltavat, koska he eivät sovella sitä nimenomaista artiklaa, jonka mukaan epäselvissä tapauksissa vankeja kohdellaan sotavankeina, kunnes toisin todistetaan", Cordone sanoi.
Ratkaisun vankien asemasta voi Cordonen mukaan tehdä vain ”tuomioistuin eikä presidentti Bush tai hänen neuvonantajansa”.
Suomessa on ulkoministeri Erkki Tuomioja jo tammikuussa esittänyt, että Guantanamon vankien oikeudellinen asema olisi ratkaistava riippumattomassa tuomioistuimessa.
Asiantuntijoiden mukaan tällaisena tuomioistuimena olisi ilmeisesti jokin amerikkalainen tuomioistuin.