Palvelualojen ammattiliitto PAM on pöyristynyt Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtajan Juhana Vartiaisen uusimmasta avauksesta.
Sunnuntaisuomalaisen haastatteleman Vartiaisen mukaan työllisyyttä tulisi kasvattaa lisäämällä matalapalkkatöitä ja jo olemassa olevista matalista palkoista pitäisi tinkiä.
PAMin varapuheenjohtaja Jaana Ylitalo sanoo alan työntekijöiden keskiansion olevan jo tällä hetkellä niin alhainen – noin 2 000 euroa kuukaudessa bruttona – että ostovoima alkaa olla miinuksen puolella.
Ylitalo uskoo Vartiaisen esittämän mallin vain lisäävän valtion menoja, koska työssäkäyvien köyhien ansioita pitäisi täydentää erilaisilla sosiaalituilla, eikä verotuloja olisi.
Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja Seija Ilmakunnas on samoilla linjoilla.
– Kun strategia Suomessa tähän asti on ollut osaamiseen ja koulutukseen panostaminen ja se, että palkalla pitäisi tulla toimeen, niin tämä olisi iso kurssin muutos siihen nähden, Ilmakunnas pohtii.
– Todennäköisesti palkkaa pitäisi kuitenkin täydentää julkisilla tuilla, että sillä tulisi toimeen.