Am­fe­ta­mii­ni­pus­sit pii­lo­tet­tiin la­si­pur­kis­sa lu­mi­han­keen, oikeus tuo­mit­si miehen van­keu­teen

Rovaniemen hovioikeus ei ole muuttanut Kemi-Tornion käräjäoikeuden päätöstä, jossa vuonna 1972 syntynyt mies tuomittiin vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen.

Oikeuden mukaan mies oli aikeissa välittää amfetamiinia eteenpäin.
Oikeuden mukaan mies oli aikeissa välittää amfetamiinia eteenpäin.

Rovaniemen hovioikeus ei ole muuttanut Kemi-Tornion käräjäoikeuden päätöstä, jossa vuonna 1972 syntynyt mies tuomittiin vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen muun muassa törkeästä huumausainerikoksesta. 

Oikeuden mukaan mies oli säilyttänyt 180 grammaa muovipusseihin laitettua amfetamiinia lasipurkissa lumihangessa oman asuntonsa pihalla. Mies kiisti sen, että kyseessä olisi hänen omistama aine. Hän ei ollut myöskään tietoinen siitä, miten aine oli hänen pihalleen päätynyt.

Oikeus perusteli tuomiota sillä, että amfetamiinipusseissa oli miehen dna:ta. Lisäksi miehen asunnossa oli muutakin amfetamiinia sekä välineitä, joissa oli amfetamiinijäämiä. Oikeuden mukaan miehen oli tarkoitus välittää aine eteenpäin. Siitä kertoivat huumausaineen suuri määrä sekä huumausaineiden käyttövälineistö, useat puhelimet sekä asunnosta löytynyt käteinen raha.

Oikeuden mukaan 180 grammaa amfetamiinia on erittäin suuri määrä.

Samassa yhteydessä mies tuomittiin myös huumausainerikoksesta sekä kätkemisrikoksesta. Huumausainerikoksessa oli kyse siitä, että miehen hallusta löydettiin 25,9 grammaa amfetamiinia, 23,8 grammaa tetrahydrokannabinolia sekä 9,5 millilitraa alpratsolaamia. Kätkemisrikokseen mies tuomittiin, koska hän oli säilyttänyt kolmea varastettua tablet-tietokonetta.

Ilmoita asiavirheestä