Ame­rik­ka­lais­toi­mit­ta­jan sur­mas­ta kuo­le­man­tuo­mio

Pakistanilainen tuomioistuin on langettanut kuolemantuomion brittisyntyiselle Ahmed Omar Saeed Sheikhille amerikkalaisen toimittajan Daniel Pearlin sieppauksesta ja murhasta.

Pakistanilainen tuomioistuin on langettanut kuolemantuomion brittisyntyiselle Ahmed Omar Saeed Sheikhille amerikkalaisen toimittajan Daniel Pearlin sieppauksesta ja murhasta. Syytettynä olleet kolme muuta miestä saivat elinkautiset vankeustuomiot.

Kaikki tuomitut ovat kiistäneet syyllisyytensä. Heillä on mahdollisuus valittaa tuomioistaan.

Tuomiot julistettiin Hyderabadin kaupungin vankilassa, jota ympäröivät ennen näkemättömät turvatoimet. Lähitalojen katoille oli asetettu tarkka-ampujia ja raskaasti aseistautuneet armeijan ja poliisin yksiköt partioivat vankilan ympärillä.

Pakistanin viranomaiset pelkäävät syytettyjen kannattajien lietsovan levottomuuksia tuomioiden julistamisen jälkeen.

Wall Street Journal -lehdelle työskennellyt Pearl siepattiin Karachissa tammikuussa.

Ilmoita asiavirheestä