Amerikkalaisjoukot ovat lastaamassa varusteitaan ja lähdössä Etelä-Filippiineiltä puoli vuotta kestäneen operaation jälkeen, kertoo Filippiinien armeijan edustaja.
Viitisensataa amerikkalaissotilasta on ollut Basilanin saarella Etelä-Filippiineillä helmikuusta lähtien. Amerikkalaiset ovat toimineet neuvonantajina Filippiinien armeijan taistelussa Abu Sayyaf -sissejä vastaan, mutta amerikkalaissotilaat ovat osallistuneet myös erilaisiin rakennusprojekteihin Basilanissa.
Sekä Yhdysvallat että Filippiinit ovat julistaneet terrorismin vastaisen operaation Basilanissa menestykselliseksi. Maitten mukaan Abu Sayyaf on kärsinyt raskaita tappioita. Kummankin maan mukaan Abu Sayyaf -sisseillä on yhteyksiä Osama bin Ladenin johtamaan al-Qaeda-terroriverkostoon.