Tilaajille

Al­ku­ke­vät on hyvä aika aloit­taa lin­tu­har­ras­tus – tun­nis­ta­mi­ses­sa paras työkalu on lin­tu­kir­ja

Kun on talven seuraillut ruokintapaikalla vierailevia lintuja, ja yleisimmät ruokintapaikan lajit ovat tulleet tutuiksi, voi kevätmuuton aikaan juolahtaa mieleen laajentaa lajintuntemustaan.

Punatulkku, talitiainen ja harakka. Kun on talven seuraillut ruokintapaikalla vierailevia lintuja, ja yleisimmät ruokintapaikan lajit ovat tulleet tutuiksi, voi kevätmuuton aikaan juolahtaa mieleen laajentaa lajintuntemustaan.

Mutta miten lähteä harrastuksessa liikkeelle?

Lintukirjan selaaminen voi antaa kuvan hallitsemattoman runsaasta lajistosta. Voiko nämä kaikki oppia?

Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen retkikummivastaava Antti Pöllänen on opastanut paljon aloittelevia lintuharrastajia ja ollut vetäjänä lasten lintuleirillä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä