Al­ko­ho­li on tie­to­kir­jai­li­ja Ani Kel­lo­mäen mie­les­tä ar­ki­päi­väis­tä – kak­ku­pa­laa pitää se­li­tel­lä, mutta kuo­hu­vii­ni­la­sil­li­sen voi ottaa missä ja milloin vain

Toimittaja-kirjailija Ani Kellomäki ihmettelee, miksi alkoholi on nykyään esillä kaikkialla: sitä on somessa, mainoksissa ja yleisötapahtumissa.

Toimittaja-kirjailija Ani Kellomäki ihmettelee, miksi alkoholi on nykyään esillä kaikkialla: sitä on somessa, mainoksissa ja yleisötapahtumissa. On matkallelähtöskumppaa, töistäpaluuviiniä ja saunakaljaa. Voiko alkoholista puhua Suomessa kiihkottomasti ja mitä tapahtuu, jos yrittää?

Miksi kakkupalaa pitää selitellä, mutta kuohuviinilasillisen voi siemaista missä ja milloin vain ilman, että siitä tehdään sen suurempaa numeroa?

Tällaiseksi suomalainen yhteiskunta on mennyt toimittaja-kirjailija Ani Kellomäen mielestä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä