Alan yh­dis­tys pa­hek­suu Aeron toi­min­ta­ta­po­ja

Suomen lentoemäntä- ja stuerttiyhdistys SLSY ry paheksuu Finnairin ja sen virolaisen osakkuusyhtiön Aeron toimintatapoja.

Suomen lentoemäntä- ja stuerttiyhdistys SLSY ry paheksuu Finnairin ja sen virolaisen osakkuusyhtiön Aeron toimintatapoja.

Finnair on siirtänyt kotimaan lentoreittejään Aeron hoidettavaksi. Yhdistyksen mukaan Finnairin kuuluisi huolehtia myös siitä, että sen brändin mukaiset ja Suomessa toimivat osakkuusyhtiöt hoitavat työehtoihin ja palkkaukseen liittyvät velvoitteensa.

SLSY:n mukaan Aero käyttää virolaista halpaa työvoimaa, jota se kohtelee alan työehtojen kannalta kyseenalaisesti.

Yhdistys pelkää myös, että matkustamohenkilökunnan palkkauksen ja työehtojen polkeminen yleistyy lentoalan kovan kilpailun ja öljyn korkean hinnan aiheuttamien kustannuspaineiden vuoksi.

SLSY:n mukaan Aeron käyttämän virolaisen työvoiman työehdoista ei ole sovittu työehtosopimuksella, vaan jokainen lentoemäntä ja stuertti tekee yksilöllisen työsopimuksen Aero Airlines A/S:n kanssa. Yhdistyksen mukaan Aero ei myöskään maksa matkustamohenkilöstölleen lain mukaisia korvauksia ylityöstä ja päivystyksistä.



Kiinteä kuukausipalkka
satunnaisin lisin


"Esimerkiksi työsopimuksen liitteen mukaisesti virolaiselle lentoemännälle tai stuertille maksetaan vuoden jälkeen noin 500 euron kiinteää kuukausipalkkaa, joka on alle puolet siitä mitä me yhdistyksenä edellytämme maksettavan suomalaisille vastaavasta työstä. Ja suomalaisillekin Aero maksaa kiinteää kuukausipalkkaa ilman lisiä, sunnuntaikorvausta lukuun ottamatta", SLSY:n puheenjohtaja Mauri Koskenniemi sanoo.

SLSY on yrittänyt jo pitkään sopia Aeron kanssa matkustamohenkilöstön työehdoista, mutta neuvottelut eivät ole tähän mennessä johtaneet tulokseen. Puheenjohtaja Koskenniemen mukaan seuraavaa tapaamista sovitellaan marras- tai joulukuulle.



"Työehtoja
ei poljeta"


Finnairin henkilöstö- ja hallinto-osaston johtaja Eero Salovuori kiistää väitteet, että Aerossa poljettaisiin alan työehtoja.

"Ilmaliikennettä säätelevät paitsi Suomen laki myös useat kansainväliset säädökset. Ne määrittävät myös työsuhteissa noudatettavia ehtoja ja sitovat siten Aeronkin toimintaa. Näitä säännöksiä myös Aero noudattaa."

"Jos lentäisimme Suomen sisäiset ATR-lennot Finnairina ja SLSY:n työehdoilla, tarkoittaisi se sitä, että tekisimme kotimaan lentoliikenteessä pelkästään tässä bisneksessä joka vuosi noin 25 miljoonan euron tappiot. Ei mikään yritys voi toimia siten, että harjoittaa tieten tahtoen tappiollista liiketoimintaa", Salovuori lisää.

"Meillä on kaksi kaksi vaihtoehtoa. Joko annamme konserniimme kuuluvan Aeron operoida tietyt reitit tai Finnair lopettaa ne kokonaan."

SLSY:n mukaan yhtenä uhkana on, että Finnair siirtää matkustamohenkilökunnan työtä vuokratun työvoiman tehtäväksi.

Aasian-liikenteessä Finnairilla on vuokratyövoimana 65 aasialaista lentoemäntää. Suoraan Finnairin palveluksessa on lisäksi 13 japanilaista lentoemäntää.

Aeron matkustamohenkilökunnan määrä on 85 henkeä, joista on Finnairilta lainassa kolme.

Eero Salovuoren mukaan vuokratyövoimaa ei Aeron matkustamohenkilökunnassa ole.

"Keskusteluja olemme käyneet vuokrauksesta (Ilmailulaitoksen omistaman tytäryhtiön) Airpron kanssa, mutta toistaiseksi asiassa ei ole edetty pidemmälle. Aika näyttää, edetäänkö."

Ilmoita asiavirheestä