Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Älä ole kyy­ni­nen, Pekka Er­vas­ti!

Kesäkolumnissaan 1.8. toimittaja Pekka Ervasti kirjoitti kyynistymisestään vuosikymmenten saatossa toimittajan työssään.

Kesäkolumnissaan 1.8. toimittaja Pekka Ervasti kirjoitti kyynistymisestään vuosikymmenten saatossa toimittajan työssään.

Pitkällä uralla toimittajalla on tullut nähdyksi, miten uusille innokkaille poliitikoille käy ajan saatossa. Olen tehnyt itse samoja havaintoja, vaikken toimittaja olekaan.

Politiikkaa olen seurannut 1970-luvulta lähtien, aluksi innokkaana teinipoliitikkona, sitten lukuisissa eduskuntavaaleissa kampanjoiden tukihenkilönä.

Nyt olen ollut neljättä kautta kuntapoliitikkona. Aina olen lukenut tarkoin, mitä toimittajat kirjoittavat.

Kauhistuttavalta tuntuu, jos toimittaja on kyyninen. Suomalainen sanakirja määrittelee kyynisen tarkoittavan välinpitämätöntä, säälimätöntä, elämän kovettamaa, ironista ja tunteetonta.

Ne eivät ole kovin mairittelevia ominaisuuksia, joita Ervasti kolumninsa lopuksi pyytää päättämällä kolumninsa lauseeseen ”Hieman lisää kyynisyyttä, jos saan pyytää!”

Politiikkaan lähtee mukaan yleensä tavallisia ihmisiä, jotka haluavat muuttaa yhteiskuntaa paremmaksi. Päätöksenteossa on mukana hyvin erilaisista lähtökohdista tulevia ihmisiä.

Heidän näkemyksensä saattavat olla hyvin kaukana toisistaan.

Uudet innokkaat poliitikot saattavat kokea vaikutusmahdollisuutensa olevan todella vähäiset. Hyvätkin asiat tuntuvat hukkuvan vastustukseen tai kannatuksen puutteeseen.

Pahinta on, jos terävät sekä aktiiviset ihmiset kyllästyvät politiikkaan ja luopuvat siitä.

Jotkut sitten vastaavasti jäävät roikkumaan mukaan hamuten parhaat paikat itselleen ja joiden eväät ovat aikaa sitten syöty. Tosin kokeneitakin tarvitaan.

Politiikka vie siellä olevalta paljon aikaa. Asioiden käsittely vaatii perehtymistä.

Kansanedustajat ovat oikeastaan kokoaikaisia siinä mielessä, että työ ei rajoitu vain istumisiin kokouksissa. Kentällä on oltava ja kuunneltava ihmisiä.

Lisäksi on osallistuttava monenlaisiin kissanristiäisiin. Se on sananmukaisesti 24/7-hommaa.

Toivon, että asioista ovat päättämässä täyspäiset edustajat, jotka eivät ole kyynistyneet, eivätkä kyynisty. Samaa toivon myös toimittajilta.

Vaaransa toimittajan työssä varmasti on nähdessään asioiden toistumisen.

Maailmaa muuttavat paremmaksi ihmiset, jotka ovat motivoituneet työhönsä ja katselevat ympärilleen avoimin mielin.

Jukka Kolmonen

kaupunginvaltuutettu (kesk.)

Oulu

Lue lisää lukijoiden mielipiteitä päivän Kalevasta!

Näin lähetät mielipidekirjoituksen Kalevaan.