AKT uusi joh­toaan

Helsinki SAK:lainen Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT valitsi perjantaina liitolle johtohenkilöt seuraavaksi neljäksi vuodek


Helsinki
SAK:lainen Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT valitsi perjantaina liitolle johtohenkilöt seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Helsingissä koolla ollut edustajakokous valitsi puheenjohtajaksi puolitoista vuotta liittoa johtaneen Timo Rädyn (sd.). Liiton lakimiehenä toiminut Räty valittiin vuonna 2001 eläkkeelle jäävän Kauko Lehikoisen (sd.) seuraajaksi AKT:n edustajistokauden jäljellä olevaksi kaudeksi.

Kuluneen vuoden aikana puheenjohtajakysymyksestä ei ole ollut tarvetta keskustella, ja Räty valittiin tehtävään yksimielisesti ilman vastaehdokkaita.

Noin 50 000 jäsentä edustavan liiton linjauksissa ei tapahdu muutoksia. Vaikka AKT:n keskeinen tavoite tulokierroksella on palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaaminen, se toivoo työmarkkinajärjestöjen pyrkimään sellaiseen tahtotilaan valmistautuvan mahdollisen keskitetyn tuloratkaisun synnyttämiseen huolella.

Puheenjohtaja Timo Räty korosti tiedotustilaisuudessa valintansa jälkeen, että ”työryhmätupot ovat taakse jäänyttä elämää ja niiden pohjalle ei sopimusta voida enää rakentaa”. "Nyt tulisi pyrkiä sellaiseen tahtotilaan, että sopimuksen syntyyn olisi edellytyksiä.

Räty ei pidä AKT:n omia vaatimuksia palkkaliukumien korvaamisesta esteenä tupoon osallistumiselle. Palkkojen jälkeenjääneisyyttä ei vaadita korvattavaksi kerralla.

Myös työaikoihin liittyvät ongelmat on Rädyn mukaan mahdollista ratkaista sellaisilla järjestelyillä, jotka eivät välttämättä lisää kustannuksia. Alakohtaisten ongelmienkin ratkaisu on Rädyn mukaan tahdosta kiinni.

Uudeksi palkansaajapuolta yhdistäväksi vaatimukseksi Räty esittää ylimääräistä talvilomaviikkoa. Sen avulla voitaisiin toteuttaa työn ja perhe-elämän yhteensovittamista, työssä jaksamista ja työttömyyden alentamista. Se lisäisi työllisyyttä, koska 40 tunnin vuosityöajan lyhentäminen toisi tarvetta uudelle työvoimalle.



Salmela liittosihteeriksi


Myös liiton kakkosmiehen eli liittosihteerin valinta tehtiin yksimielisesti. Järjestö- ja koulutussihteeri Juhani Salmela (sd.) valittiin liiton kakkosmieheksi reilun vuoden kuluttua eläkkeelle siirtyvän Matti Vehkaojan (sd.) jälkeen.

Salmela on koulutukseltaan filosofian maisteri. Hän on aikaisemmin ollut SAK:n aluetoimitsijana Oulussa.

Vehkaojan seuraajan valintaa valmisteli AKT:n sosiaalidemokraattien ryhmä, koska kakkosmiehen mandaatti kuuluu SDP:lle. Salmela voitti äänestyksessä kahdella kolmasosalla palkkasihteeri Markku Viitasen. Sopimussihteeri Väinö Lahtinen vetäytyi kisasta ja testamenttasi äänensä Viitaselle.

AKT:n 359 edustajan kokous valitsi Salmelan ryhmän yksimielisen esityksen jälkeen.

Myös liiton sihteeri Juhani Koivunen (vas.) valittiin jatkamaan tehtävässään Ilman soraääniä.

Ilmoita asiavirheestä