SAK:laisen Auto- ja kuljetusalan työntekijäliiton hallituksen mukaan autoliikenteessä ei ole edellytyksiä saada annetussa aikataulussa liittoa tyydyttävää sopimusratkaisua. Autoalan neuvotteluja on käyty koko päivä valtakunnansovittelijan johdolla.
SAK ja Akava ovat jo ilmoittaneet olevansa valmiita allekirjoittamaan tulosopimuksen. STTK:n ehtona on, että vielä kesken olevissa neuvotteluissa syntyy STTK:ta tyydyttävä neuvottelutulos. STTK:n sopimusaloista ovat auki mekaaninen metsäteollisuus, puusepänteollisuus ja tietotekniikan palveluala.
Teollisuuden ja työnantajain TT:n mukaan keskusjärjestöjen on yhdessä puolilta öin arvioitava, onko tulosopimus riittävän kattava ja allekirjoitettavissa. TT:n mukaan yhä kesken olevilta aloilta olisi saatava siihen mennessä vielä sopimuksia.