Elintarvikkeiden akryyliamidia koskevat tutkimustulokset eivät aiheuta välittömiä toimenpiteitä myymälöissä, ilmoittaa Päivittäistavarakauppa ry.
Yhdistys kuitenkin muistuttaa samalla, että Suomen viranomaiset ja kotimainen teollisuus ryhtyvät tutkimaan akryyliamidin esiintymistä suomalaisissa elintarvikkeissa.
Koska päivittäistavarakauppa on myös maahantuoja ja pitää ulkomaisia elintarvikkeita valikoimissaan, se aikoo selvittää niin ikään tuontituotteiden turvallisuutta.
Päivittäistavarakauppa ry odottaa, että ainakin EU-maissa ryhdytään tutkimaan akryyliamidin esiintymistä elintarvikkeissa. Lisäksi on odotettavissa arvio akryyliamidin kokonaissaantimääristä ja riskistä kuluttajan terveydelle.
Elintarvikeviraston kannan mukaan Suomessa voimassa olevia syöntisuosituksia ei ole tarpeen toistaiseksi muuttaa. Virasto kuitenkin kehottaa välttämään ruoan käristämistä kovalla lämmöllä.