Akavan mielestä työntekijän tekijänoikeuksia ei saa rajoittaa. Nykyisen tekijänoikeusjärjestelmän mukaan tekijänoikeudet kuuluvat ensisijaisesti työntekijälle, eivät työnantajalle, eikä tätä periaatteita ole Akavan mielestä tarpeen muuttaa.
Järjestö toteaa tiedotteessaan, että tekijänoikeuksien arvo on kasvanut uuden tekniikan, kansainvälistymisen ja markkinoiden keskittymisen myötä. Siksi oikeudet myös kiinnostavat työnantajia aiempaa enemmän.
"Julkisuudessa on käytetty kaupallisia näkökohtia perusteluna sille, että tekijänoikeuden tulisi kuulua työnantajille ilmaiseksi. Kaupallisen hyödynnettävyyden lisääntyminen ei voi kuitenkaan olla perusteena tekijänoikeuden perusperiaatteiden romuttamiselle."
Asialla on iso merkitys monille akavalaisille, esimerkiksi opettajille, tutkijoille ja kääntäjille. Järjestö kummeksuukin ”julkisuudessa esitettyä korkean tason kannanottoa” työsuhteen tekijänoikeuksien siirtämisestä työnantajille.
Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi (kok.) sanoi hiljan ministeriönsä järjestämässä viestintäfoorumissa, että työsuhdelakiin pitäisi ottaa säännös tekijänoikeuden kuulumisesta ensisijaisesti työnantajalle.